Existuje prevence proti nákaze koronavirem?

Zatímco po celém světě se vědci a odborníci v oblasti medicíny snaží najít lék a vakcínu pro nový koronavirus 2019 (2019-nCov), laická veřejnost nejen v Asii, ale už i v Evropě (a ano, i u nás v Čechách) vzala útokem lékárny a vykoupila ústní roušky, aby se před nebezpečným koronavirem chránila.

Pomohou nám roušky?

Je samozřejmé, že všichni chceme chránit zdraví své a svých blízkých, ale je dobré vědět, že existuje zásadní rozdíl mezi rouškou a respirátorem. Rouška totiž primárně slouží k ochraně okolí před nakaženým, zatímco respirátor chrání svého nositele před jeho okolím. Roušky jsou tedy vhodné zejména v případech, kdy je člověk již nakažený a chce před onemocněním chránit své okolí – i tak však ochrana rozhodně není stoprocentní, neboť molekuly viru jsou schopné projít skrze póry roušky. Ikdyž roušky nezabrání proniknutí viru, pomohou snížit riziko např. při kašlání nebo kýchání. Avšak po kýchnutí nebo zakašlání je potřeba roušku vyměnit za novou. Kašláním a kýcháním do rukou vzniká riziko kontaminace předmětů prostřednictvím rukou. Zároveň se doporučuje zamezit kontaktu rukou s ústy, nosem a očima (což člověk bezděčně udělá v průběhu dne xkrát).

Nošení roušek ani respirátorů však podle odborníků v tuto chvíli není nutné, protože riziko nákazy koronavirem v Česku je zatím stále minimální. Spíše radí, abychom dbali na zvýšenou hygienu a používali dezinfekční přípravky.

Další velmi doporučovanou – a některými Čechy zatím podceňovanou – složkou prevence je však posílení imunitního systému. Tělo se silnou imunitou totiž dokáže daleko snáze bojovat s viry a bakteriálními útoky, a pokud už k nákaze dojde, dokáže náš imunitní systém urychlit proces zotavení.

Jak účinně posílit imunitní systém?

  • Jezte vyváženou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, tropické plody, mléčné výrobky, ryby, ořechy, semínka a luštěniny.
  • Dodržujte pitný režim – pijte hlavně čistou vodu nebo zelený čaj.
  • Dopřávejte si dostatek odpočinku a relaxace.
  • Snažte se vyvarovat stresu a přetížení organismu.
  • Doplňte si vitamín C – jeho nedostatek může způsobit, že budete náchylnější k onemocněním.
  • Nezapomeňte také na vitamín D – pro správné fungování imunitního systému je totiž velice důležitý a jeho nedostatek může vést k vyšší náchylností k akutním respiračním infekcím a chřipce.

Pokud chcete opravdovou imunitní vzpruhu, sáhněte po mikronizovaném betaglukanu. Tento přírodní polysacharid má podle vědeckých studií významný vliv na funkčnost imunitního systému. Betaglukan nám pomůže zlepšit ochranu proti virům, parazitům, plísním nebo bakteriím. Díky betaglukanu je totiž v našem imunitním systému podpořena aktivita a funkčnost imunitních buněk (makrofágů a T-buněk/lymfocytů).

 

cross